НовиниФМ новини

Лондон остава лидер по високи наеми на складове

Глобалните разходи за първокласни складови площи се увеличиха с 1.7% през първата половина на 2024 г. до средно $129.71 на квадратен метър. Въпреки това статистиката бележи трети пореден шестмесечен период на забавящ се растеж, сочат данни на консултантската компания Savills. Лондон остава най-скъпият пазар по отношение на разходите на наематели на първокласни складови имоти (наем, данъци и такси за обслужване), достигайки $473.61 на квадратен метър, което представлява увеличение от 7.1% между юни 2023 г. и юни 2024 г.

„Макар че лекият ръст на свободните площи смекчи малко натиска върху пазара на складови площи, Лондон е регион с ограничено предлагане на земя, множество конкуриращи се приложения и широка гама наематели, които се съревновават за най-добрите площи“, обяснява Кевин Моффид, ръководител на изследванията на логистиката за EMEA в Savills. „Голямото население и нарастващите нива на проникване на онлайн търговията продължават да стимулират търсенето на висококачествени площи“.

На годишна база Savills съобщава, че разходите за първокласни складове са се увеличили с 5.2% глобално между 2023-24 г., което представлява значителен спад спрямо ръста от 9.0% между 2022-23 г., предизвикан от следпандемичния бум, отразявайки факта, че през последните 12 месеца предлагането се е увеличило, а търсенето от страна на наемателите се е успокоило. Въпреки това, според Savills, тези средни стойности прикриват значителни регионални различия: докато 74% от пазарите са отчели ръст, те са били предимно в Европа и Азия, докато някои пазари в САЩ и Китай са отбелязали спад на разходите поради отслабнало търсене от страна на наемателите и увеличено предлагане на складови площи.

Международният консултант по недвижими имоти съобщава, че Сидни остава второто най-скъпо място, докато Дубай се е изкачил до пета позиция, като разходите са нараснали с 15% на годишна база към юни 2024 г. поради недостиг на качествени площи и нарастващо търсене от наематели извън петролния сектор. Лос Анджелис и Северен Ню Джърси, двата пазара в САЩ, които са сред топ 12, са загубили по една позиция, като общите разходи са намалели съответно с 9.5% и 7.1%.

Що се отнася до промените в разходите, Монтерей в Мексико, въпреки че е на 32-ро място, отбелязва скок на складовите разходи с 28.4% през 12-те месеца до юни 2024 г., тъй като Мексико изпревари Китай и стана най-големият износител за САЩ. Подобно, град Хо Ши Мин във Виетнам (47-ми в общата класация) също се възползва от нарастващото търсене, водено от диверсификацията и прилагането на стратегия „Китай плюс едно“ от някои производители, като складовите разходи са нараснали с 16.2% през същия период. Пърт в Австралия също отбелязва значителен ръст на разходите – с 19.3%, подхранван от изключително ниски нива на вакантност.

Пол Тостевин, ръководител на глобалните изследвания в Savills, коментира: „Складовите площи наскоро се възползваха от бум в логистичната индустрия и глобалната диверсификация на производството, което доведе до значително увеличение на свързаните с имоти разходи, но сега наблюдаваме забавяне на растежа, тъй като по-високото предлагане и по-умереното търсене спомагат за ребалансирането на много пазари. Големите макро тенденции като преориентирането на веригите за доставки и нарастващите нива на електронна търговия няма да изчезнат, така че очакваме да видим допълнителни движения в разходите на ключови локации през следващите години“.