Новини България

Камарата на строителите в България изпрати декларация-обръщение до президента Румен Радев

Камарата на строителите в България изпрати декларация-обръщение до президента Румен Радев във връзка с изказвания на служебния министър на регионалното развитие и благоустройството арх. Виолета Комитова. „Само в рамките на един месец, в който арх. Комитова заема поста служебен министър на регионалното развитие и благоустройството, строителният бранш в България изпадна в колапс. Вследствие на създадената от страна на министъра несигурност Министерството на регионалното развитие и благоустройството (МРРБ) и ресорните ведомства не работят, строителните и монтажни работи не се актуват, разплащания с контрагенти не се извършват. Крайно противоречиви са и действията на министър Комитова, свързани с кадровата политика и направените уволнения и назначения“, гласи обръщението на КСБ.

В него пише още: „Ситуацията в бранша се усложнява и заради спрените действия във всички институции, ангажирани с изпълнението на сключените договори. Блокирани са и всички оперативни програми, които засягат енергийна ефективност, ВиК мрежи и околна среда, транспортна инфраструктура, развитие на селските райони, вследствие на което е създадена реална опасност да се загубят безвъзвратно милиарди евросредства. Провежданата политика от служебния кабинет е в абсолютен противовес на световната практика за използване на строителството като ключов инструмент за излизане от икономическата криза, възникнала в резултат на пандемията COVID-19“.

Във връзка с това Камарата на строителите в България призовава за следното:

  1. Да спре негативната кампания, уронваща авторитета на строителния бранш, осигуряващ заетост на близо 250 хил. души, както и използването му за политически цели.
  2. Да се активизира работата на държавната администрация, която в момента е блокирана.
  3. Министерствата и ръководените от тях ведомства да изпълняват стриктно своите ангажименти по договорите с изпълнителите.
  4. Да бъдат разплатени своевременно натрупаните задължения от страна на държавата към бранша.
  5. Да продължи работата по програмата за енергийна ефективност.
  6. Да не се допуска спиране на стартирали и предстоящи процедури и дейности във ВиК и пътния сектор, както и по оперативните програми – ОПОС, ОПРР, ОПТТИ, ПРСР и ОПРЧР.

В края на своето обръщение КСБ заявяват, че техните искания не са политически, а са свързани с необходимостта от нормално функциониране на един от ключовите за икономиката на страната браншове, осигуряващ 12% от БВП. Тяхното изпълнение касае запазването на хиляди работни места, стабилността на приходната част на бюджета, сигурността на банковия и финансов сектор.